Od detstva každý vie o šťavnatosti a zaujímavej chuti najväčšieho bobule - melónu. Mnoho ľudí sa celé leto teší, keď ochutnajú kúsok studenej pochúťky. Počas sezóny sa vodné melóny stávajú veľmi bežnými a cenovo dostupnými pre akýkoľvek rozpočet, takže toto bobule sa stáva ideálnym pre diétnu výživu.
Diéta s vodným melónom si získala obľubu vďaka svojej nepochybnej účinnosti a sladkosti, pretože nie je tak často, aby ste mali dovolené jesť sladké jedlá počas programu na chudnutie.
Podstata melónovej diéty, vlastnosti a hlavné výhody
Leto je za dverami, čo znamená, že je čas vykonať komplexnú očistu tela a rýchlo schudnúť. Sladký a šťavnatý melón na seba viaže a odstraňuje z tela veľké množstvo škodlivých toxínov, solí ťažkých kovov, toxínov, voľných radikálov, produktov látkovej premeny, ako aj prebytočných tekutín. Je zaujímavé, že alergie na vodné melóny sú extrémne zriedkavé, zatiaľ čo gastronomické ukazovatele (chuť, farba, aróma, obsah kalórií) zostávajú vysoké. Áno, sto gramov šťavnatej dužiny bobúľ obsahuje iba 35-40 kcal, čo je na sladký produkt dosť málo. Navyše 90% hmoty vodného melónu je zdravá tekutina obsahujúca vitamíny, minerály a stopové prvky. No a záverečnou strunou diétnej vhodnosti vodného melónu je jeho mimoriadne rýchla stráviteľnosť a pravidelné vylučovanie z tela. Preto telo začne míňať energiu z tukových buniek na vývoj a životnú aktivitu, čím podporí chudnutie.
Odborníci tvrdia, že vďaka svojej sladkosti a veľkému množstvu rastlinnej vlákniny je melónová diéta celkom ľahko znášaná bez ubíjajúceho pocitu hladu. To vám umožní zostať na ňom 7 dní, počas ktorých sa stratí asi 3-4 kg nadváhy (aj keď hlavne kvôli odstráneniu prebytočnej tekutiny a toxínov z tela).
Ako a kedy držať diétu? V prvom rade ste pripútaní k dobe diéty – august-september, kedy sa objavujú sezónne farmárske bobule bez dusičnanov a pesticídov. Počas obdobia melónovej diéty vám lekári odporúčajú vziať si dovolenku, pretože diuretický účinok bobúľ vás núti pomerne často navštevovať dámsku izbu, čo nie je príliš vhodné pre pracujúceho človeka (najmä pri cestovaní). Aj v tomto období je lepšie minimalizovať fyzický a psychický stres. Môžete si dopriať prechádzky na čerstvom vzduchu, jogu či dychové cvičenia, no zvyšok času je lepšie stráviť v stave pasívneho odpočinku.
Je veľmi dôležité vybrať správny melón pre vašu stravu. Aby bolo možné skontrolovať bobule na prítomnosť pesticídov a dusičnanov, mali by ste plátok dužiny vodného melónu vložiť do čistej vody. Ak sa v priebehu 10-15 minút dužina rozloží po povrchu vody, znamená to, že do nej mohli byť pridané dusičnany. Melón by si mal zachovať svoj tvar. A nezabudnite na optimálnu hmotnosť bobule - asi 6-8 kg. Ak váš melón váži menej, nemusí byť dostatočne sladký, a ak váži viac, bobule môžu byť naplnené modifikovanými látkami. Čo sa týka šupky, mala by byť hustá a nezanechávať žmolky. Ak po nej prejdete nechtom, mala by sa trochu odlepiť len úplne vrchná tenká vrstva. Zvuk vodného melónu môže tiež naznačovať kvalitu bobúľ. Ak doňho plesknete, mali by ste počuť zvonenie a vibrovanie. Tupý zvuk naznačuje nekvalitný produkt. Aby sa zachovali prospešné prvky a čerstvosť bobúľ, skladujte ich nakrájané na niekoľko častí v chladničke po zabalení do potravinovej fólie.
Trvanie diéty spravidla nepresahuje 10 dní a kurz sa môže opakovať po mesiaci, zatiaľ čo „zamatová" sezóna je stále relevantná.
Užitočné vlastnosti vodného melónu:
- Vláknina, obsiahnutá v hojnom množstve v šťavnatých bobuľových plodoch, pomáha viazať a odstraňovať z tela všetky škodlivé zložky, ako aj prebytočnú tekutinu, čím uvoľňuje tkanivo od opuchov a podporuje chudnutie.
- Kožné bunky sa tiež čistia od toxínov a soli, čo pomáha obnovovať epidermis a dodáva jej zdravší a svieži vzhľad. Rovnaký proces prebieha s vlasmi a nechtami kvôli obsahu dostatočného množstva vápnika a draslíka v buničine.
- Melón má diuretický účinok, ktorý podporuje jemnú očistu obličiek, močopudného traktu a tela komplexným spôsobom. To tiež robí z bobúľ vynikajúcu antipyretickú zložku.
- Vodný melón pomáha jemne čistiť pečeň od toxínov.
- Pomáha stabilizovať hladinu cholesterolu v krvi.
- Zlepšuje sa trávenie a peristaltika. Vodný melón pomáha predchádzať zápche a iným črevným problémom.
- Kyselina listová priaznivo ovplyvňuje rýchlosť metabolizmu a je nápomocná aj v ranom štádiu tehotenstva a počas dojčenia.
- Vodný melón obsahuje dostatočné množstvo železa, čo z neho robí nevyhnutnú potravinu pri anémii. Horčík v bobuliach normalizuje funkciu obličiek.
- Semená melónu sú vhodné aj na výživu – sú prírodným prostriedkom proti parazitom v tele.
Hlavné výhody melónovej diéty:
- Počas sezóny je hlavná ingrediencia dostupná na každom kroku a pre každý rozpočet;
- Ovocie je sladké, chutné a dokonale zasýti, takže nebudete cítiť veľký hlad ani nebudete chcieť porušiť diétu;
- Hmotnosť sa znižuje mierne, pričom sa telo komplexne čistí od škodlivých látok a prebytočnej vody;
- Diéta je účinná - za týždeň „na vodnom melóne" stratíte asi 3-4 kilogramy navyše, v závislosti od počiatočnej hmotnosti, životného štýlu a individuálnych charakteristík tela;
- Metabolizmus sa zrýchľuje na požadovanú úroveň;
- Telo si zvykne jesť malé porcie, objem žalúdka klesá, čo vám umožňuje dlhodobo zaznamenávať výsledky stravy;
- Zlepšuje sa stav pokožky, vlasov, nechtov a pleti.
Menu a možnosti pre melónovú diétu
Existuje niekoľko možností pre melónovú diétu. Niektorí odporúčajú jesť iba dužinu z melónu, ale iné sú zložité a umožňujú vám zriediť menu inými zdravými výrobkami. Medzi ne samozrejme patria nízkotučné mliečne a fermentované mliečne výrobky, zdravé tekutiny (zelený čaj, bylinkový odvar, čerstvo vylisované šťavy, smoothies, ovocné nápoje, nektáre, čistá voda bez plynu a soli), dusené cereálie (pohánka, hnedá ryža, ovsené vločky), kuracie vajcia, chudé mäso, ryby, morské plody a hydina, ako aj zelenina a ovocie.
Bez ohľadu na zvolenú stravu by sa v menu nemali nachádzať tieto položky:
- Pikantné a mastné jedlá, vyprážané v oleji a pečené;
- Klobásy, údeniny, klobásy;
- Slané výrobky (nálevy, marinády, konzervy);
- Tučné mäso a ryby, vnútornosti;
- Škrobové potraviny (zemiaky, niektoré druhy zeleniny);
- Pšeničné pekárenské výrobky, cestoviny, pečivo;
- Sladkosti, zákusky, džemy, cukrárske výrobky;
- Živočíšne a rastlinné oleje, kyslá smotana, dresingy, omáčky, margarín, nátierky na chlieb, nátierky, majonézy;
- Polotovary, hotové jedlá vo forme práškov, priemyselné chuťovky (chipsy, krekry), rôzne rýchle občerstvenie (hranolky, hamburgery);
- Soľ a cukor v čistej forme, ostatné potravinárske prísady okrem organických korenín a korenín (bez soli);
- Škodlivé tekutiny (energetické a kofeínové nápoje, káva a čokoládové tyčinky, balené šťavy, alkoholické nápoje);
- Tabakové výrobky.
Prejdime priamo k rôznym možnostiam melónovej diéty.
Vodný melón mono-diéta na 1-3 dni
Najúčinnejšia a najobľúbenejšia možnosť, ktorá je známa aj pod iným názvom: „dni pôstu s vodným melónom". Chudnutie pri mono diéte je cca 1 kg za deň, čo je pre organizmus veľmi agresívne. Táto možnosť je vhodná na rýchle chudnutie pred dôležitou udalosťou alebo výletom k moru, ale neodporúča sa držať sa dlhšie ako 3 dni. Menu počas diéty pozostáva z dužiny vodného melónu, zeleného čaju, bylinných infúzií a čistej vody bez plynu a soli. Objem spotrebovanej dužiny sa vypočíta na základe hmotnosti osoby (telesnú hmotnosť v kg vydeľte 10 a výsledné číslo bude udávať počet kilogramov bobúľ povolených za deň).
Musíte sa pripraviť, že mono diéta je dosť ťažko znášaná, je hladná a nevyvážená, preto je veľmi vhodné užívať biologické doplnky a vitamínovo-minerálne komplexy.
Prvýkrát môžete držať diétu 3 dni a potom pravidelne stráviť 1 pôst v týždni na vodnom melóne.
Komplexná melónová diéta po dobu 5 dní
Najlepšia možnosť, ktorá vám umožní schudnúť asi 2 kg bez poškodenia zdravia a bez návalov hladu. Diéta pozostáva zo 4 plnohodnotných občerstvenia a posledné by ste si mali dať 2-3 hodiny pred spaním. Pitný režim by mal pozostávať z minimálne 2 litrov zdravých tekutín denne.
Príklad melónového diétneho menu na deň:
- Raňajkujeme s podstatnou porciou 5% lisovaného tvarohu bez cukru a kyslej smotany. Raňajky zapíjame prírodnými kávovými zrnami alebo zeleným čajom s plátkom citróna. Súčasťou je aj kilogram dužiny vodného melónu.
- Na obed si pripravíme prílohu na kašu - asi 250 g pohánky alebo hnedej neleštenej ryže. Zjeme 1 kg dužiny vodného melónu.
- Na obed si môžeme opäť zahryznúť do nízkotučného tvarohu alebo celozrnného toastu s plátkom tvrdého syra. Súčasťou je aj kilogram vodného melónu.
- Na večeru si uvaríme dusenú hnedú ryžu. Jeme kg dužiny.
- 2 hodiny pred spaním si môžeme dopriať ešte 1 kg dužiny vodného melónu.
Ak ste unavení z dužiny, môžete si z bobúľ pripraviť čerstvú šťavu a nahradiť ňou nejaké „melónové" občerstvenie.
Komplexná melónová diéta na týždeň
Optimálna a šetrná možnosť, ktorá vám pomôže zbaviť sa 3 kg nadváhy pomocou zdravého a chutného menu. Diéta pozostáva z 3 plnohodnotných jedál a posledné sa snažíme zjesť pár hodín pred spaním. Diuretický účinok bobúľ vám jednoducho zabráni zaspať, ak si v noci zahryznete do vodného melónu.
Vzorové menu na 1 deň:
- Raňajky zahŕňajú porciu nízkotučného tvarohu, 1 uvarené kuracie vajce, celozrnnú kašu s vodou zo zdravých obilnín (divoká ryža, pohánka, ovsené vločky);
- Obedujeme s bielkovinami, napríklad varené kuracie filé alebo dusené teľacie mäso. Pripravíme si aj ľahký zeleninový šalát s bylinkami, ktorý môžeme dochutiť olivovým olejom a citrónovou šťavou.
- Večera pozostáva z 2-3 kg dužiny vodného melónu.
Ako sa zbaviť melónovej diéty
Túto diétu by ste mali opustiť, ako každú inú, múdro, opatrne a postupne. Trvanie vysadenia je spravidla od 5 do 10 dní v závislosti od dĺžky diéty. V prvom rade zaraďujeme do jedálneho lístka pomalé sacharidy (celozrnný chlieb, obilniny, zelenina, ovocie, bobuľové ovocie), bielkoviny (chudé mäso, vnútornosti, ryby, morské plody, mliečne a fermentované mliečne výrobky), ako aj zdravé tuky (semená , orechy, olivové alebo ľanové semienko). olej). Pokračujeme aj v konzumácii vodného melónu v objeme cca 2 kg denne až do konca sezóny. Nezabúdajte na pitný režim, aby ste si udržali zdravý metabolizmus.
Pri odchode z diéty pridajte k správnej výžive miernu fyzickú aktivitu - plávanie, beh, chôdza, joga, pilates, tanec, aerobik, dychové cvičenia.
Domáce jogurty, ovocné šaláty s dresingom z fermentovaného mlieka, banánovo-proteínové kokteily, tvarohové hmoty, marshmallows, sušené ovocie, marmeláda a celozrnné sušené sušienky sa vám pri odchode z diéty budú hodiť ako sladkosti.
Príklad menu na ukončenie melónovej diéty:
- Raňajkujeme s ryžovou kašou s mliekom, 1 vareným vajcom, celozrnným toastom s jemne osoleným lososom.
- Občerstvenie – hruška alebo jablko, citrusová šťava.
- Na obed si pripravíme zeleninovú polievku s kúskami kuracieho mäsa, gréckym šalátom a porciou duseného teľacieho mäsa v nízkotučnej kyslej smotane (asi 100 g).
- Občerstvenie - pár tvarohových koláčov alebo tvarohu s bobuľami.
- Večera sa zvyčajne skladá z 2 kg vodného melónu. Okrem toho môžete zjesť 1 uvarené vajce alebo plátok tmavej čokolády.
Nevýhody melónovej diéty a kontraindikácie
Bohužiaľ, takáto chutná a zaujímavá strava nemôže byť úplne bez nevýhod. Tí, ktorí schudli, zaznamenali nasledujúce nevýhody melónovej diéty:
- Prítomnosť vedľajších účinkov vo forme plynatosti, porúch stolice, nadúvania, nepohodlia v obličkách a pečeni. Počas mono-diéty sú tiež zaznamenané bolesti hlavy, nevoľnosť, slabosť, strata sily, podráždenosť, apatia a nervozita.
- Prítomnosť značného počtu kontraindikácií.
- Diéta je sezónna, pretože prírodné vodné melóny si môžete vychutnať nie dlhšie ako 1, 5 mesiaca.
- Telo nedostáva dostatok bielkovín, čo môže negatívne ovplyvniť športový výkon a spôsobiť úbytok svalov.
- Je potrebné užívať biologické doplnky a vitamín-minerálne komplexy.
- Chudnutie nastáva najmä v dôsledku odstránenia prebytočnej tekutiny z tela, takže na konci kurzu sa stratené kilogramy môžu vrátiť.
- Diéta s melónom v takýchto objemoch sa rýchlo stáva nudnou, takže sa zvyšuje pravdepodobnosť poruchy.
Diéta, ako je uvedené vyššie, má tiež dostatok kontraindikácií. Diéta je zakázaná v niekoľkých prípadoch:
- Chronické ochorenia obličiek (kamene, pyelonefritída a iné), ako aj vylučovací a genitourinárny systém;
- Choroby gastrointestinálneho traktu, ako sú vredy, gastritída, kolitída, zvýšená kyslosť žalúdka, pankreatitída;
- Prítomnosť alergických reakcií na hlavné zložky stravy, najmä na vodný melón;
- Posledné mesiace tehotenstva, ako aj obmedzenia obdobia laktácie;
- Starší, detstvo a dospievanie;
- Poruchy endokrinného systému;
- Prítomnosť diabetes mellitus v ktorejkoľvek fáze;
- Sklon tela zadržiavať tekutiny;
- Metabolické ochorenie.