Americké noviny Chicago Tribune skúmali populárne diéty posledných rokov a identifikovali tie najdostupnejšie.Podľa štúdie bola keto, rastlinná, stredomorská a paleo diéta najlacnejšia pre všetky populácie. Odborník na výživu tieto diéty komentoval a pre 5-tv. ru povedal, aké škody a výhody môžu pre ľudské telo priniesť.
Keto diéta
Ketogénna strava je o vyhýbaní sa sacharidom. Hlavnými potravinami v strave by mali byť bielkoviny a nenasýtené tuky, ktoré zohrávajú úlohu hlavných zdrojov energie v tele. V tomto prípade sa aktivuje proces „ketózy", ktorá štiepi tuky na energiu.
Osoba by mala denne zjesť 70–80% zdravých tukov, 20–25% bielkovín a 5–10% zdravých sacharidov, napríklad zeleniny. Z potravy by mali byť vylúčené tieto potraviny:
- Ovocie a sušené ovocie;
- Cukor;
- Sladkosti;
- Múka;
- Klobásy;
- Polotovary;
- Zelenina s vysokým obsahom škrobu: kukurica, zemiaky, tekvica, strukoviny
- Obilniny;
- Alkoholické nápoje.
Nízkosacharidová strava je vhodná pre tých, ktorí hľadajú rýchle chudnutie. Okrem vyváženej stravy na keto diéte by ste mali pridať aj fyzické cvičenie, napríklad cvičenie v posilňovni. Ale nepreháňajte to! Pre organizmus existuje adaptačné obdobie na novú stravu. Diétny jedálny lístok keto diéty pozostáva z:
- Ryba;
- Morské plody;
- Hovädzie, kuracie, morčacie mäso;
- Kuracie a prepeličie vajcia;
- Avokádo;
- Uhorky;
- Cuketa;
- Zelení;
- Listová zelenina
- Bush bobule;
- Huby;
- Orechy;
- Olivový olej;
- Avokádový olej;
- Kokosový olej
- Krém;
- Semená.
Diéta má svoje vlastné kontraindikácie. Ketogénna strava je kontraindikovaná u ľudí s akýmkoľvek typom diabetes mellitus, ochorením obličiek, závislosťou od inzulínu a tehotnými ženami. Keto diéta môže byť nebezpečná pre tých, ktorí majú problémy s hormónom prolaktín. Z dôvodu nedostatku normálneho množstva uhľohydrátov v strave existuje u žien možnosť porušenia vylučovania hormónov, ako je estrogén a progesterón.
Odborník na výživu uviedol, že keto diéta je liečebný program a predpisuje ju lekár. Prechod na túto diétu môže človeku ublížiť, nie prospieť. Varovala, aby nedôverovala populárnym blogerom, ktorí radia ľavici aj pravici. V prípade tak závažnej stravy, ako je ketogénna, by ste sa mali rozhodne poradiť so svojím lekárom.
Celá rastlinná strava
Prechod na rastlinné jedlá neznamená, že sa z vás stane vegetarián. Osoba začína zdravú výživu bohatú na vitamíny a živiny. Slané a sladké jedlá sú nahradené prírodnými produktmi bez zvýrazňovačov chuti, konzervantov a ďalších škodlivých prvkov.
Čo znamená celá rastlinná strava? Ak chcete odpovedať na túto otázku, stojí za to zamerať sa na slovo „zelenina", to znamená na výrobky rastlinného pôvodu. Nová strava vylučuje rafinované a spracované živočíšne produkty, inými slovami polotovary. Pri prechode na rastlinnú stravu stojí za to vzdať sa známych potravín, ako sú:
- Mliečne výrobky: mlieko, kefír, syr, tvaroh, kyslá smotana, jogurty a iné;
- Vajcia;
- Akýkoľvek druh mäsa a rýb;
- Morské plody;
- Ostatné výrobky obsahujúce prvky živočíšneho pôvodu, napríklad med.
Čo tam potom je? Populárne je vegetariánstvo a vegánstvo, čo znamená, že si môžete požičať výrobky z týchto nákupných košíkov. Napríklad mlieko sa dá ľahko nahradiť rastlinným: sójové, kokosové, mandľové, ovsené vločky a iné. Áno, za cenu, ktorá je o niečo vyššia, ale ponuky na ruskom trhu v rôznych cenových kategóriách každým dňom pribúdajú. Rovnaký princíp použite aj pri výbere iných výrobkov z mlieka. Celá rastlinná strava sa zameriava na sacharidy, ktoré by mali obsahovať najmenej 80%, 10% tuku a ďalších 10% rastlinných bielkovín. Ak sa rozhodnete prejsť na tento druh potravín, naplňte chladničku nasledujúcimi výrobkami:
- Ovocie;
- Zelenina;
- Hľuzy: koreňová zelenina, zemiaky, repa, rutabagy, paštrnák a iné;
- Celé zrniečka;
- Celozrnný chlieb;
- Strukoviny;
- Vegetariánske a vegánske jedlá: sladkosti, sójové mäso, rastlinné mlieko, sójové pudingy, tofu a ďalšie.
Výživový poradca si všimol, že strava založená na rastlinných produktoch sa dá porovnať s pravoslávnym pôstom. Dietológ odporúča v rámci pôstnych dní dodržiavať celú rastlinnú stravu na udržanie zdravia. Ale predtým, ako úplne prejdete na takúto organickú stravu, stojí za to skontrolovať svoju genetiku.
Nie všetci ľudia sú schopní „sedieť" na rastlinnej strave kvôli nízkemu obsahu určitých prvkov, ako sú napríklad vitamíny B a C. Najprv by ste sa mali poradiť so svojím lekárom o výbere doplnkov výživy, ktoré vyplnia deficit na celozrnná strava.
Odborník na výživu varoval, že asi po piatich rokoch takejto diéty bez akýchkoľvek lekárskych vyšetrení môžu v ľudskom tele nastať problémy.
Paleo diéta
Paleolitická strava sa nazýva jaskynná strava. Jedná sa o odmietnutie rýchleho občerstvenia, polotovarov, jednoduchých sacharidov v prospech tradičného jedla.
Tento typ stravovania urýchľuje metabolizmus a ovplyvňuje čistotu pokožky. V roku 2013 bola paleolitická strava uznaná za najpopulárnejšiu pomocou dotazov na Googli, poznamenal portál HuffPost. Existuje však aj negatívny názor na tento program výživy. Britská dietetická asociácia označila Paleo Diet za najhoršiu diétu odporúčanú celebritami v roku 2015. Podľa asociácie je táto strava schopná vyvinúť nedostatok výživných látok.
Odborník na výživu sa domnieva, že paleolitická strava môže pôsobiť ako liečebný program odporúčaný lekármi. Je vhodný pre tých ľudí, ktorí majú problémy s imunitným systémom. Paleo menu obsahuje živočíšne produkty, ale organického pôvodu. Zistite, ako boli zvieratá kŕmené predtým, ako narazili na police. V modernom chove zvierat sa kukurica používa ako krmivo a filozofia paleo to zakazuje. Musíte tiež prejsť na nasledujúce produkty:
- Mäso hospodárskych zvierat, hydina, ryby;
- Morské plody;
- Zelenina;
- Ovocie, ale až po fyzickej námahe;
- „Surové" orechy bez praženia;
- Rastlinné oleje, ale výhradne lisované za studena s označením Virgin;
- Semená.
Ak chcete definovať „zakázanú" paleo diétu, zamyslite sa nad tým, aké potraviny neboli dostupné v dobe paleolitu. V podstate sa vzdať:
- Mliečne výrobky;
- Sójové výrobky;
- Cukor;
- Sýtené nápoje;
- Sladkosti;
- Káva a čaj;
- Obilniny;
- Strukoviny.
Pred paleo diétou stojí za to vyskúšať si intoleranciu na určité potraviny. Odborník na výživu poznamenal, že zdravá výživa pre moderného človeka by mala byť vyvážená a mala by zahŕňať všetky skupiny potravín. Po vzore paleolitickej stravy sa naši predkovia stravovali pred tisíckami rokov. Vývoj ľudského tela nedrží krok s civilizačnými faktormi, ktoré boli pozorované posledných 10 - 15 rokov.
Stredomorská strava
Nekomplikovaná strava založená na tradičnej stredomorskej strave. Ich výživa je ideálne vyvážená a základom sú sacharidy, ktorých percento je 60% z celkovej stravy. 30% sa tiež dáva tukom, ktoré sa získavajú hlavne z olivového oleja, a 10% bielkovinám - strukoviny, ryby, mäso.
Odborník na výživu sa domnieva, že stredomorská strava je jednou z najúčinnejších, ale pre ľudí, ktorí žijú v stredomorskej oblasti. Účinok stravy závisí od podnebia, životného tempa a čerstvosti jedla. Ovplyvňuje činnosť, vitalitu a životnosť. Počas diéty musíte konzumovať:
- Zelenina;
- Zelení;
- Zelené a čierne olivy;
- Olivový olej;
- Orechy;
- Prírodné a chudé mäso, ale v malom množstve;
- Morské plody;
- Vajcia, najviac však štyri za týždeň;
- Malé množstvá fermentovaných mliečnych výrobkov;
- Obilniny;
- Celozrnné cestoviny;
- Celozrnný chlieb;
- Strukoviny.
Aby ste so stredomorskou stravou uspeli pri chudnutí, mali by ste jesť malé jedlá a nezabúdať ani na fyzickú aktivitu. Raňajky by mali obsahovať komplexné sacharidy, ako sú müsli alebo cereálie. Na obed si pripravte cestoviny a zeleninu, na večeru bielkoviny a tiež čerstvú zeleninu. Z jedálnička stojí za to, aby ste počas diéty vylúčili:
- Mastné mliečne výrobky;
- Cukor;
- Znížte príjem soli;
- Tuk;
- Červené mäso.
Náš výživový program by mal obsahovať zdroje kompletných bielkovín a živočíšnych tukov pre energiu.