Diéta pre akútnu a chronickú pankreatitídu

Liečba a diéta pri pankreatitíde pankreasu, vzorové menu a ďalšie vlastnosti výživy pacienta sú problémy, ktoré nemožno ignorovať. Počas exacerbácií je diéta veľmi obmedzená, v období remisie si pacient môže dovoliť nejakú rozmanitosť.Ak chcete kontrolovať svoj jedálniček, odporúča sa urobiť si zoznam jedál na týždeň, vďaka čomu bude jedlo pestré a chutné a vyhnete sa nechcenému rozpadu a konzumácii zakázaných potravín.

Zápal pankreasu s pankreatitídou

Zásady výživy

Pankreatitída, príznaky a liečba, strava počas exacerbácií a remisií sú problémy, ktoré sa týkajú všetkých ľudí, ktorí majú problémy s gastrointestinálnym traktom.

Ochorenie sa často vyskytuje v dôsledku nesprávnej výživy.

Zneužívanie mastných a vyprážaných jedál, nadmerná konzumácia alkoholu spôsobuje bolesť brucha, záchvaty nevoľnosti a celkové zhoršenie zdravia. K tomu dochádza v dôsledku zmien kyslosti v tenkom čreve, s nadbytkom enzýmov a toxínov. Pri absencii adekvátnej liečby choroba postupuje a charakteristické znaky sú čoraz výraznejšie. Počas exacerbácií sa stav pacienta prudko zhoršuje, po prechode záchvatu sa pacient postupne začína cítiť lepšie. Dodržiavanie vyváženej stravy pomôže urýchliť nástup remisie. Liečba u dospelých a detí je doplnená užívaním liekov predpísaných lekárom.

Terapeutická výživa pri pankreatitíde je kľúčom k normalizácii fungovania pankreasu.

Správne vybrané produkty nedráždia gastrointestinálny trakt a dodávajú telu potrebné množstvo bielkovín, sacharidov, tukov a vitamínov. Menu závisí od štádia ochorenia. Počas exacerbácií sa odporúča úplné hladovanie, potom sa strava postupne rozširuje. Ošetrujúci lekár by mal vysvetliť, čo môžete jesť s pankreatitídou. Prísnu diétu musíte držať šesť mesiacov, potom môžete prejsť na voľnejší stravovací režim. Zakázaným potravinám sa však treba vyhýbať aj v chronickej fáze. Môžu vyvolať útok, po ktorom bude musieť liečba začať odznova.

Pacient s pankreatitídou by mal jesť často, v malých porciách. Dennú stravu je vhodnejšie rozdeliť na 4-5 jedál, pred spaním si môžete dať ovocie, piť zeleninové šťavy alebo akýkoľvek fermentovaný mliečny nápoj bez cukru. Pôst a veľké zmenšovanie porcií sa neodporúča, odmietanie jedla je potrebné len na začiatku ochorenia alebo po ťažkých záchvatoch. Nemali by ste sa však prejedať, prekročenie denného príjmu kalórií zhoršuje trávenie, vyvoláva problémy so stolicou a môže spôsobiť nepríjemné pocity v pankrease. Všetky nuansy výživy s pankreatitídou sa odporúča prediskutovať s lekárom.

Jedlo sa musí pripravovať denne, je lepšie vyhýbať sa návštevám reštaurácií, kde nie je možné kontrolovať čerstvosť potravín a zloženie jedál. Terapeutická strava zahŕňa jedlá, ktoré sú dusené, varené, pečené v rúre alebo mikrovlnnej rúre. Pre normálnu absorpciu liekov je potrebná správna výživa. Napríklad pri užívaní enzýmového doplnku by strava mala vylúčiť kyslé potraviny a živočíšne tuky.

Menu pre exacerbácie

Akútny záchvat pankreatitídy je dobrým dôvodom na hospitalizáciu. Ďalšia liečba sa vykonáva pod dohľadom lekára.

V prvých 3 dňoch po záchvate je vhodné držať hladovku, pričom pankreasu doprajete odpočinok.

Silu pomôže udržať ryžová voda, minerálka, šípkový nálev a slabý bylinkový čaj. Pite 5-6 pohárov tekutiny denne, stimuluje to vylučovanie toxínov a znižuje hladinu kyslosti. V niektorých prípadoch sa poskytuje intravenózne podávanie roztokov, ktoré podporujú telo.

Po 2 dňoch vám prísna strava umožní zaradiť do stravy nové jedlá: strúhanú varenú mrkvu, zemiakovú kašu alebo cuketu, mäsové guľky alebo suflé z chudej ryby alebo kuracieho filé. Počas tohto obdobia sú užitočné tekuté kaše s vodou, pyré, zeleninové polievky a domáce želé. Ak to vaše zdravie dovoľuje, môžete do stravy zaviesť dusenú zeleninu a ovocie.

Jemná strava pri pankreatitíde u dospelých a detí zahŕňa malé porcie a jedenie najmenej 4 krát denne. V akútnom období je potrebné vylúčiť príliš teplé jedlá, treba dodržať umiernenosť so soľou, cukrom a korením. Všetky potraviny sa pripravujú doma a nie je možné ich dlhodobo skladovať.

Zakázané produkty

Pri akútnej alebo chronickej pankreatitíde by výživa mala prísne dodržiavať odporúčania ošetrujúceho lekára. Pri výbere produktov musíte byť opatrní. Sú jedlá, ktoré treba z jedálneho lístka natrvalo vylúčiť. Zoznam zastávok obsahuje:

  • hydrogenované rastlinné a živočíšne tuky;
  • horúce korenie a korenie;
  • údené lahôdky a klobásy;
  • konzervy;
  • jedlá varené hlboko vyprážané alebo na otvorenom ohni;
  • priemyselné sladkosti;
  • sýtené nápoje;
  • alkohol v akejkoľvek forme;
  • huby;
  • silné vývary z kostí a mäsa;
  • rýchle občerstvenie;
  • obalované polotovary;
  • tučné červené mäso.

Počas exacerbácií sa zoznam zakázaných potravín výrazne rozširuje. Zahŕňa jedlá, ktoré sa môžu konzumovať počas remisie, so zameraním na všeobecný stav pacienta. V akútnom období je potrebné zo stravy odstrániť:

  1. Sladké ovocie a bobule:hrozno, figy, hrušky, datle. To platí ako pre čerstvé ovocie, tak pre rôzne dezerty na ich základe.
  2. Strukoviny:sója, hrach, fazuľa, šošovica. Výrobky z tejto kategórie sa neodporúčajú konzumovať ani po tepelnej úprave.
  3. Dusené, pečené alebo vyprážané jedlá.Spôsobujú zvýšenú sekréciu žalúdočnej šťavy, čo je pri akútnej pankreatitíde nežiaduce.
  4. Akákoľvek čerstvá zelenina a ovocie.Musia byť varené alebo dusené.
  5. Kyslé potraviny:marinády, kyslá kapusta, priemyselné alebo domáce omáčky.

Všetky vyššie uvedené produkty sú odstránené zo stravy najmenej šesť mesiacov. Presnejšie načasovanie terapeutickej diéty závisí od odporúčaní lekára a individuálneho stavu pacienta.

Čo jesť pri chronickej pankreatitíde

Ošetrujúci lekár musí pochopiť, ako správne jesť, keď sa pankreatitída stala chronickou. Predtým takáto choroba znamenala špecifický účel - diétna tabuľka 1. Prvá tabuľka vylučuje mastné a vyprážané jedlá, čo umožňuje mierne množstvo vajec, pečiva, chudého mäsa a rýb.

Povinnou položkou je veľké množstvo tekutiny.

Je užitočné zaradiť do svojej každodennej stravy pyré a sýte polievky so slabým kuracím alebo zeleninovým vývarom, tekutú kašu s vodou alebo odstredeným mliekom, čerstvo vylisované šťavy, minerálnu vodu a bylinkové čaje. Doma si môžete pripraviť nesladené ovocné nápoje z čerstvých alebo mrazených bobúľ, kompóty z čerstvého ovocia a sušeného ovocia a tekuté želé.

Moderná diétna terapia znamená inú gradáciu. Namiesto tabuliek s číslovaním sa zaviedli abecedné skratky, pričom základná zostava produktov odporúčaných na konkrétne ochorenie zostala prakticky nezmenená. Pri ochoreniach pankreasu je vhodná vysokobielkovinová diéta (vysokobielkovinová diéta) alebo SB (mäkká diéta). Prvá možnosť sa odporúča počas obdobia remisie, druhá je indikovaná u pacientov s rizikom exacerbácií. Diéta sa vyvíja individuálne, berúc do úvahy stav pacienta.

Povolené produkty pre chronické ochorenia

Pri rozhodovaní o tom, čo môžete jesť s chronickou pankreatitídou, mali by ste sa zamerať na odporúčania špecialistov. Zoznam produktov je pomerne široký, ale na prevenciu exacerbácií je potrebné prísne dodržiavať odporúčané množstvo. Presná kuchynská váha vám pomôže určiť váš denný limit. Pravidlá pre vytváranie jedálneho lístka na týždeň pre pankreatitídu zahŕňajú nasledujúce normy:

  • sušený pšeničný alebo obilný chlieb: nie viac ako 300 g denne;
  • tuky: 80 g (tento limit zahŕňa mliečne a živočíšne tuky obsiahnuté v prírodných produktoch);
  • vajcia: nie viac ako 4 kusy týždenne.

Okrem toho by vaša denná strava mala obsahovať:

  • chudé hydinové mäso bez kože (kuracie, morčacie);
  • nízkotučné morské a riečne ryby (treska, treska, šťuka, zubáč);
  • mlieko a fermentované mliečne výrobky (tvaroh, kefír, varenets, fermentované pečené mlieko, jogurt bez sladidiel a prísad);
  • kaša z celozrnných obilnín (pohánka, ryža, proso, perličkový jačmeň, ovsené vločky).

Diétna výživa pri pankreatitíde u dospelých a detí zahŕňa postupné zvyšovanie množstva zeleniny a ovocia. Vegetariánsku stravu sa oplatí dodržiavať niekoľko dní, čo je užitočné najmä pre ľudí s nadváhou. Pri pankreatitíde by menu malo obsahovať:

  1. Mrkva.Zdroj karoténu, hodnotnej vlákniny. Používa sa čerstvé alebo varené na prípravu šalátov, pyré, suflé a kastrólov. Prospešná je čerstvo vytlačená mrkvová šťava s kvapkou olivového oleja alebo smotany.
  2. Zemiak.Bohaté na draslík a sodík, ľahko stráviteľné, pomáha znižovať kyslosť. Koreňovú zeleninu je lepšie podávať ako pyré. Zemiaky budú výbornou prílohou, základom pre výživnú polievku. Neodporúča sa vyprážať, vyprážať ani grilovať.
  3. Cuketa.Obsahujú minimum kalórií, sú bohaté na draslík, pôsobia mierne laxatívne. Vhodné na prípravu zeleninových rezancov, rôznych dusených pokrmov, polievok, kastrólov a pyré. Dobre sa kombinuje s inou zeleninou, mäsom a rybami.
  4. Jablká.Zdroj vitamínu C, draslíka, železa. Používajú sa na prípravu čerstvých štiav, kompótov a rôznych dezertov s minimálnym obsahom cukru. Je vhodnejšie použiť miestne odrody s bohatou sladkou chuťou (Antonovka, Ranet).
  5. Banány.Bohaté na draslík, vitamíny B, cenné aminokyseliny. Sú ľahko stráviteľné a nespôsobujú zvýšenie kyslosti. Je lepšie jesť čerstvé, môže byť zahrnuté v ovocných šalátoch, smoothies, pyré a suflé.

Vzorové menu na týždeň

Menu pri pankreatitíde by malo byť čo najrozmanitejšie. Odporúča sa urobiť si zoznam potravín vopred a pripravovať čerstvé jedlá každý deň. Tabuľka obsahuje približnú stravu, je dôležité zabezpečiť, aby sa jedlá neopakovali príliš často.

Čím zaujímavejšia je strava, tým menšie je pokušenie zjesť pochúťku zo zoznamu zakázaných a riskovať nový záchvat.

Pacient sa musí rozhodnúť, ako jesť počas pankreatitídy, ale pred vytvorením vlastného menu na týždeň by ste sa mali poradiť so svojím lekárom.

Dni v týždni Raňajky Večera Olovrant Večera
pondelok Pohánková kaša, čakankový nápoj. Zelený šalát, brokolicová polievka, pečená treska, kompót zo sušeného ovocia. Ovocné želé. Námornícke cestoviny, šípkový čaj.
utorok Tvarohový kastról s hrozienkami, zelený čaj. Vývar s mäsovými guľkami, pilaf so zeleninou, bobuľová šťava. Sójový syr, sušienka. Zeleninový guláš, kakao.
streda Ovsené vločky. Cviklový šalát, kurací vývar, teľací rezeň so zemiakovou kašou, jablková šťava. Pečené jablko. Rybie suflé, toasty, čaj.
štvrtok Omeleta so zeleninou, toast, čaj. Mrkvový šalát, zelená kapustnica, fašírky, jablkový kompót. Sušené marhule, mandle. Cuketový prívarok, šípkový čaj.
piatok Tvarohové koláče s kyslou smotanou, čakankový nápoj. Čerstvý kapustový šalát, brokolicová polievka, treska so zemiakmi, brusnicová šťava. Bobuľové želé, sušienka. Domáce sushi, zelený čaj.
sobota Tvaroh, nápoj vyrobený z čakanky. Ovocný šalát, chudá kapustová polievka, kapustové závitky, mliečne želé. Pôstny syr, hrozno. Kuracie soté, bylinkový čaj.
nedeľa Proso kaša, čaj s mliekom. Paradajkový a uhorkový šalát, rybacia polievka, dusený baklažán, kompót zo sušených marhúľ. Jablkové suflé. Cestoviny s morskými plodmi, čaj.

Jedlo na pankreatitídu by malo byť čerstvo pripravené a nemalo by sa uchovávať v chladničke. Na prípravu jedál na každý deň nepoužívajte obaľované polotovary obsahujúce nadmerné množstvo soli, cukru alebo tuku. Jedinou výnimkou sú špeciálne produkty pre pacientov s pankreatitídou, predávané na oddeleniach lekárskej výživy. Majú vyvážené zloženie a neobsahujú umelé konzervanty, farbivá, zvýrazňovače chuti a iné škodlivé zložky. Mäsové, rybie či zeleninové prípravky sa k sebe hodia a môžu sa stať ingredienciou pre chutné a zdravé domáce jedlá.

Diéta po pankreatitíde sa prakticky nelíši od menu odporúčaného pre chronických pacientov. Aj keď lekár rozhodol, že pacientovi už exacerbácia nehrozí, nemali by ste si dopriať mastné, slané a sladké jedlá.

Pankreas je veľmi citlivý orgán, každý záchvat negatívne ovplyvňuje jeho stav a zvyšuje riziko komplikácií.

Počas dňa by ste mali piť veľa tekutín a večer ich množstvo znížte, aby ste sa vyhli opuchom.

Zdravé recepty

Diétne recepty na pankreatitídu sú jednoduché, jedlá obsahujú minimum prísad. Naučiť sa variť zdravé a chutné jedlo nie je ťažké. Na začiatok by ste si mali zaobstarať sadu potrebných nástrojov a vybavenia. Nasledujúca užitočná sada pomôže poskytnúť pacientom ideálne menu:

  • dvojitý kotol;
  • moderná mikrovlnná rúra s funkciou pečenia;
  • formy na porcie;
  • meracie náčinie so stupnicou na presné dávkovanie ingrediencií;
  • kuchynské váhy, ktoré vám umožňujú upraviť veľkosť porcií;
  • mixér na prípravu pyré, suflé, smoothies a peny.

Pri príprave jedla musíte znížiť množstvo cukru, soli a ostrého korenia. Správne pripravené jedlá budú chutné aj bez umelých prísad, stačí ich dochutiť bylinkami, nerafinovaným rastlinným olejom, medom a ďalšími zdravými ingredienciami.

  1. Šípkový nápoj.Obsahuje potrebné množstvo kyseliny askorbovej, pomáha pri liečbe pankreatitídy v chronickom alebo akútnom štádiu. Ak chcete pripraviť hrsť suchých bobúľ, nalejte 1 liter vriacej vody a nechajte niekoľko hodín v termoske. Pred pitím je možné nápoj osladiť pridaním 1 lyžičky. prírodný med. Rovnaký nálev možno pripraviť z plodov hlohu alebo arónie.
  2. Kurací rezeň.Prsia bez kože sa pozdĺžne rozrežú a položia na tanier. Každá porcia je posypaná malým množstvom morskej soli zmiešanej so suchými bylinkami: rozmarín, tymián, zeler, petržlen. Filé sa pečie zakryté v mikrovlnnej rúre 10 minút. Môžete podávať so zemiakovou kašou alebo duseným karfiolom.
  3. Brokolicová a karfiolová polievka.Na prípravu môžete použiť čerstvé alebo mrazené potraviny. Kvetenstvo je rozdelené na malé časti a varené v malom množstve vody. Keď kapusta zmäkne, nalejte polievku do misky mixéra a rozmixujte na pyré. Hotové jedlo jemne osolíme, pridáme trochu olivového oleja a domáce pšeničné krutóny.
  4. Zeleninový kastról.Cuketa, zemiaky a mrkva sa umyjú, olúpajú a nakrájajú na veľmi tenké plátky. Zeleninu je vhodné krájať špeciálnym krájačom alebo lúpacím nožom. Tenké dosky sú umiestnené v tepelne odolnej forme, mierne namazané rastlinným olejom. Každá vrstva je posypaná aromatickými bylinkami a jemne posypaná olejom. Soľ sa pridáva v minimálnom množstve. Miska sa vloží do rúry a pečie, kým zelenina nezmäkne. Povrch kastróla posypeme strúhaným nízkotučným syrom a vložíme do rúry na ďalšie 2 minúty. Zeleninu môžete podávať samostatne alebo ako prílohu k hydine a rybám.

Správna výživa pri pankreatitíde pomôže vyhnúť sa bolesti, invalidite a núdzovej hospitalizácii. Úlohou lekára a pacienta je dosiahnuť dlhodobú remisiu a vylúčiť nové ataky. Ošetrujúci lekár vám bude vedieť vysvetliť, čo je a čo nie je možné pri pankreatitíde, odporučí vám najzdravšie potraviny a pomôže vám zostaviť vyvážený jedálny lístok.