Gastritída sa týka celej kategórie ochorení, ktoré sú spojené so zápalovými a dystrofickými zmenami v žalúdočnej sliznici. Zvyčajne je choroba asymptomatická. V niektorých situáciách sa gastritída môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi: ostrá bolesť v žalúdku pred alebo po jedle, nevoľnosť, vracanie, zápcha.
Za hlavnú príčinu zápalu žalúdka sa považuje zlá výživa, možná je aj genetická predispozícia. Preto sa na zmiernenie symptómov pacientovi odporúča špeciálna diéta na gastritídu.
Všeobecné pravidlá pre tvorbu jedálnych lístkov
Po stanovení diagnózy lekár predpíše pacientovi lieky a špeciálnu diétnu výživu. Diéta pre gastritídu sa nepovažuje za jedinú, ale za jednu z hlavných častí preventívnych opatrení a liečby patologických zmien v gastrointestinálnom trakte. Jeho hlavným cieľom je spomaliť všetky negatívne procesy, ktoré podporujú zápal alebo dráždia steny žalúdočnej sliznice.
Diéty určené na boj proti tejto chorobe sú navrhnuté tak, aby ľudské telo dostávalo potrebný súbor živín a prospešných látok potrebných pre normálny život. Existuje niekoľko druhov diét. Závisia od štádia a typu vývoja ochorenia. Všetky sú však zostavené podľa všeobecných pravidiel:
- Jesť príliš studené alebo horúce jedlá je neprijateľné;
- úplné zrušenie hrubých potravín (riad je mletý, čo je obzvlášť dôležité pri gastritíde s vysokou kyslosťou), údených, vyprážaných a slaných jedál, ako aj konzervovaných potravín;
- musíte jesť 5-6 krát denne;
- varte jedlo alebo varte v dvojitom kotli;
- nemali by ste jesť huby, rôzne druhy korenia a bylín;
- Vylúčte zo stravy kávu a obmedzte konzumáciu čokolády.
Počas obdobia liečby alebo preventívnych opatrení na zápal žalúdka sa vzdajte zlých návykov (alkohol, fajčenie), sýtených nápojov.
Každá možnosť stravovania pomáha zlepšiť stav pacienta. Preto je veľmi dôležité, aby ošetrujúci lekár vypracoval týždenné menu pre určitý typ zápalu žalúdka.
Diéta č. 1
Diéta č. 1 sa odporúča pri gastroduodenitíde, akútnej gastritíde a chronických ochoreniach, žalúdočných alebo dvanástnikových vredoch v období rekonvalescencie, ako aj pri zvýšenej sekrécii žalúdočnej šťavy. Pri diéte č. 1 sa odporúča 3000 kcal denne a pacient by mal skonzumovať aspoň 1, 5-2 litre tekutín. Tabuľka č. 1 je rozdelená na 1a a 1b, avšak tieto druhy diét sú krátkodobého charakteru (10-12 dní), predpisujú sa počas exacerbácie ochorenia.
Na určitý čas by ste sa mali zdržať jedenia soli; ak je to ťažké, potom by ste do jedla nemali pridávať dostatok soli.
Povolené a zakázané produkty
Môcť | Je zakázané |
---|---|
|
|
Počas obdobia exacerbácie patológie sa neodporúča konzumácia strukovín, pretože prispievajú k tvorbe plynu v žalúdku.
Vzorový jedálny lístok k diéte č. 1
Napriek určitým obmedzeniam, pokiaľ ide o jedlo, ktoré pacient konzumuje, môže byť diétna tabuľka veľmi pestrá.
- Na raňajky: tvarohové pyré s mliekom, pohánkovú kašu rozdrviť s mliekom alebo uvariť s parnou omeletou, čajom (povolené s mliekom).
- Obed: uvarte mäsové guľky a zemiaky (urobte zemiakovú kašu), pripravte bobuľové alebo mliečne želé alebo upečte jablko, vypite mlieko.
- Obed: polievka (voliteľne: zeleninová, mliečna), dusené kuracie rezne a mrkvové pyré alebo sladký ryžový nákyp, želé.
- Popoludňajšie občerstvenie: môžete vypiť šípkový nálev, pohár čaju alebo pripraviť dva kúsky toastu a želé.
- Večera: halušky s tvarohom alebo lenivé s čajom.
- Pred spaním si môžete dať malé občerstvenie sušienky, sušienky a pohár mlieka.
Diéta č. 2
Diéta č. 2 je vhodná pre tých, ktorí majú chronickú gastritídu, kolitídu a nízku kyslosť žalúdka. Ak je patológia komplikovaná inými ochoreniami obličiek, pečene, diabetes mellitus, rôznymi poruchami endokrinného systému, potom musí diétu predpísať niekoľko špecialistov naraz a zostavia vhodné menu.
Tabuľka č. 2 znižuje príznaky ochorenia, obnovuje tráviace orgány a podporuje ich normálne fungovanie.
Diéta č. 2 výrazne zvyšuje účinok medikamentóznej terapie, ak je pacient správne diagnostikovaný a je zvolený vhodný jedálny lístok.
Povolené a zakázané produkty
Tabuľka č. 2 je nenáročná na prípravu, hlavné je nenechať sa zlákať mastným kúskom mäsa alebo koláčom s bohatým maslovým krémom. Všetky uvedené jedlá je možné ľubovoľne kombinovať.
Môcť | Je zakázané |
---|---|
|
|
Výrobky, ktoré je dovolené konzumovať v ojedinelých prípadoch, môže schváliť iba lekár, ktorý určí pripravenosť vášho tela prijať agresívne jedlo.
Ukážkový jedálny lístok k diéte č. 2
Za optimálne množstvo denného príjmu potravy sa považuje 5 jedál denne. V tomto prípade by pacient nemal zabúdať na čistú vodu. Telo by malo dostať aspoň 1, 5 litra tekutín. Denne môžete v jedlách skonzumovať 15 g soli.
- Na raňajky: uvarte si ovsenú kašu s maslom alebo mliečnou krupicovou kašou, uvarte vajíčko namäkko, uvarte čaj alebo slabý kávový nápoj.
- Obed: tvaroh s kyslou smotanou, pečené jablko alebo tvarohový puding, čaj s bylinkami.
- Obed: kuracia polievka s cestovinami alebo rezancami, povolený je boršč (pôst), parené rezne, mäsové guľky, cestoviny alebo zelenina, bobuľové smoothie.
- Popoludňajšie občerstvenie: môže pozostávať zo slanej žemle s čajom, tvarohu s akýmkoľvek bobuľovým džemom (čerstvé bobule).
- Večera: varená zelenina a mäso (pečené ryby), ovocný šalát s kyslou smotanou alebo mätový čaj (voliteľné).
Diéta č. 5
Aby sa zabránilo prechodu chronickej formy ochorenia na akútnu, v takejto situácii je pacientovi predpísaná diéta na gastritídu žalúdka č. 5. Podporuje rýchle zotavenie a zabraňuje rozvoju patologických zmien v žalúdku, ktoré sú život ohrozujúce pre pacienta. Práve preto by mal pacient tento typ diéty dodržiavať počas celého života.
Povolené a zakázané produkty
Tabuľka č. 5 je natoľko rôznorodá, že pacient nepocíti žiadne výrazné narušenie svojich preferencií.
Môcť | Je zakázané |
---|---|
|
|
Ukážkový jedálny lístok k diéte č. 5
Diéta č. 5 je schopná uspokojiť základné nutričné potreby pacienta. Mali by ste jesť malé porcie každé 3-4 hodiny.
- Na raňajky: pohánková kaša s maslom alebo chlebíček s lekárskou klobásou, tvarohový puding, čaj (káva s mliekom).
- Obed: je povolený čaj s mliekom, zelený hrášok s dusenou omeletou, čerstvé zrelé ovocie, z ktorého si môžete pripraviť kompót alebo želé.
- Obed: varené mäso s dusenou zeleninou, milovníci polievok môžu pripraviť cestovinovú polievku, kompót.
- Popoludňajšie občerstvenie: sušienka alebo žemľa, čerstvo vylisovaná šťava.
- Večera: dusená ryba alebo pečené teľacie/hovädzie mäso, ryžová kaša, karfiolové pyré, zelený alebo čierny čaj.
- Pred spaním je dovolené piť kefír a šípkový odvar (voliteľné).
Odporúčania odborníkov na výživu a gastroenterológov
Počas obdobia exacerbácie gastritídy akejkoľvek formy sa odporúča dodržiavať diétu, aby sa minimalizovalo podráždenie postihnutého orgánu. Chemické a mechanické dráždidlá žalúdočnej sliznice môžu byť:
- jesť akékoľvek jedlo v neobmedzenom množstve;
- vlákno bez obmedzení;
- mäso so žilami a kožou;
- kyslé potraviny, surové ovocie a zelenina.
Terapeutická výživa prináša obrovské výhody za predpokladu, že sa musí kombinovať s medikamentóznou terapiou, športom a preventívnymi opatreniami.
Užitočné rady odborníkov pre ľudí trpiacich gastrointestinálnymi ochoreniami:
- Dobre žuvajte jedlo, pretože rozdrvený produkt je ľahšie stráviteľný a absorbovaný chorým orgánom;
- tonické nápoje (káva, energetické nápoje) dráždia sliznicu žalúdka a čriev;
- horčica a ocot prispievajú k rozvoju patológie;
- horúce korenie možno nahradiť bylinkami, bobkovým listom a rascou.
Mnohí odborníci sa zhodujú na tom, že tepelná úprava potravín by mala prebiehať vo vodnom kúpeli alebo v dvojitom bojleri, aby v jedle zostalo maximum živín a prospešných látok.
Pre každú formu gastritídy existuje špecifický typ stravy. Každý stôl je chutný a výživný svojím vlastným spôsobom. Pacient nebude musieť neustále hladovať alebo jesť jedlo bez chuti. Existuje veľa receptov na prípravu jedál počas diéty, ktoré podľa chuti nie sú horšie ako mnohé kulinárske majstrovské diela.