Ducanova diéta: klady, kontraindikácie a približné menu

Túto diétu vyvinul pred 30 rokmi francúzsky lekár Pierre Dukan.zelenina a zelenina v strave ducanskej stravyJe založená na diéte s nízkym obsahom sacharidov. Kvôli ich absencii musí telo znovu budovať a prijímať energiu z vlastných tukových zásob. Vďaka bielkovinám v strave dochádza k rýchlejšiemu pocitu sýtosti a pocit hladu je menej akútny. Dukanova diéta trvá niekoľko mesiacov. Na začiatok je potrebné vypočítať „správnu" váhu pomocou špeciálnej kalkulačky. Závisí to od veku, výšky a vlastností tela. Celkovo strava Pierra Ducanta umožňuje 100 jedál a je rozdelená do štyroch fáz:

  • útok;
  • striedanie;
  • upevnenie;
  • stabilizácia.

Prvé dve fázy diéty Ducan vám pomôžu schudnúť a posledné dve - na konsolidáciu výsledku. Prvý týždeň navyše môžete schudnúť 2 - 3 kilogramy kvôli dehydratácii.

Útok spočíva v konzumácii iba bielkovinových jedál. Fáza trvá spravidla od dvoch do siedmich dní. V strave je povolené mäso, hydina, morské plody, nízkotučné mliečne výrobky a vajcia. Taktiež je do menu nevyhnutne potrebné pridať 1, 5 lyžice ovsených otrúb. Pre dosiahnutie maximálnych výsledkov je potrebné cvičiť a vypiť 1, 5 litra vody denne.

Striedanie môže trvať mesiac až rok. V tejto fáze je ponuka prvej fázy kombinovaná s 28 druhmi zeleniny - paradajky, uhorky, repa, špargľa, zeler, brokolica a tak ďalej. Na zálievku na šalát môžete použiť olivový olej. Cvičenie by malo trvať 30 minút denne.

Stuženie je navrhnuté tak, aby sa v budúcnosti zabránilo nadmernému priberaniu. Diéta obsahuje ovocie, chlieb, syr a potraviny s vysokým obsahom škrobu. Napriek tomu musíte jeden deň v týždni jesť podľa útoku. Z času na čas je dovolené zariadiť si sviatky a jesť vysokokalorické jedlá.

Fáza stabilizácie je zameraná na udržanie hmotnosti a neznamená tvrdé obmedzenia, je však potrebné dodržiavať niektoré pravidlá. Raz týždenne si musíte zariadiť bielkovinový deň, je vhodné uložiť si ponuku z tretej etapy. V strave by mali byť tiež prítomné ovsené otruby a fyzická aktivita by mala byť pridelená 20 - 30 minút denne. Základné pravidlá Ducanovej diéty pre všetky fázy:

  • odmietnutie výťahu;
  • piť veľa tekutín;
  • jedenie otrúb;
  • športovať;
  • môžu sa použiť náhrady cukru.

Výhody ducanskej stravy

Metóda sa po celom svete preslávila rýchlym úbytkom hmotnosti. Okrem toho má na rozdiel od mnohých iných diét pomerne pestrý jedálny lístok. V prvých dvoch týždňoch nemusíte počítať kalórie, rovnako ako sa obmedzujte v jedle a dobe jeho príjmu. Medzi plusy patrí každodenná fyzická aktivita - chôdza, fitnes, plávanie a ďalšie. Proteínová diéta Ducan je vhodná pre tých, ktorí nemajú radi prísne techniky chudnutia.

Nevýhody ducanskej stravy

Vo vedeckej komunite je táto metóda chudnutia často kritizovaná za prebytok bielkovín, ktoré môžu poškodiť obličky a viesť k zlyhaniu obličiek a potrebe dialýzy. Lekári tiež poznamenávajú, že strava je nevyvážená, čo má za následok nedostatok dôležitých vitamínov a minerálov v tele. Napriek tomu, že metóda predpokladá pomerne rýchly úbytok hmotnosti, je vysoká pravdepodobnosť „porúch" a návratu predchádzajúcej hmotnosti.

„Výrazný nedostatok stopových prvkov a vitamínov vedie k problémom nielen so vzhľadom, ale aj s nervovým, kardiovaskulárnym a tráviacim systémom. Vďaka tomu môže toto všetko spôsobiť hormonálne poruchy. ""

Príklad 7denného menu pre Ducanovu diétu

Pre útočnú fázu sú povolené iba bielkoviny, takže vzorová strava môže vyzerať takto.

Pondelok.Raňajky: miešané vajcia s čajom alebo kávou. Obed pozostáva z kuracej polievky a mätového čaju. Na popoludňajšie občerstvenie môžete použiť nízkotučné tvarohové koláče a na večeru - pečenú makrelu a kefír s otrubami.

Utorok.Raňajky: kaša z ovsených otrúb, čaj alebo káva. Na obed môžete jesť kotlety a na popoludňajšie občerstvenie - kefír s otrubami. Večera pozostáva z morčacích fašírok a harmančekového čaju.

Streda.Raňajky: varené vajcia, čaj alebo káva. Obed: kuracie mäso v otrubách, čaj. Popoludňajšie občerstvenie: varené morské plody. Večera: pečené morčacie kúsky a jogurt.

Štvrtok.Raňajky: miešané vajcia s mäsom alebo šunkou, šálka kávy. Na obed môžete jesť rybiu polievku s varenými vajcami, na popoludňajšie občerstvenie - tvarohové koláče z rúry. Na večeru by ste mali urobiť omeletu s červenou rybou, piť kefír s otrubami.

Piatok.Raňajky: sendvič s otrubami a šunkou, čaj alebo káva. Obed: pečené kuracie a zázvorové čaje. Popoludňajšie občerstvenie: palacinky podľa receptu na Ducanove otruby. Večera: rybí koláč, zelený čaj.

Sobota.Raňajky: miešané vajcia, čaj alebo káva. Na obed - hovädzí steak, čaj s citrónom. Na popoludňajšie občerstvenie môžete použiť otrubovú tortillu a jogurt, na večeru rybí šalát a mätový čaj.

NedeľaRaňajky: omeleta so smotanovým syrom, čaj alebo káva. Obed: rôzne ryby, kefír s otrubami. Popoludňajšie občerstvenie: dezert zo šľahaných bielkovín. Večera: kuracie mäso pečené v paradajkovej omáčke.

Ducanské recepty sú rozmanité a zahŕňajú veľa jedál vrátane dezertov, ale bez cukru.