Pohánková kaša - strava bez poškodenia zdravia

pohánka na chudnutie

Pohánku pozná každý z nás už od detstva. Ide o kašu obsahujúcu obrovské množstvo užitočných stopových prvkov, vitamínov a bielkovín. Kedysi pohánku pestovali grécki mnísi, podľa čoho dostala aj svoje meno. Títo, v jedle veľmi asketickí, ľudia používali pohánku každý deň. Dodávala im silu, zdravie a očisťovala ducha. Odporúčalo sa to chorým a slabým. Dnes sa pestuje všade. Je to jedna z mála obilnín, ktorá nebola nikdy geneticky modifikovaná ani ošetrovaná pesticídmi.

Ak vám zrkadlo naznačuje, že je čas schudnúť a držať sa diéty, zamyslite sa nad pohánkovou diétou. Pohánka pomôže nielen zbaviť sa nadbytočných kilogramov, ale aj prečistí organizmus, zlepší trávenie, stav nechtov a vlasov. Náročná na chuťové bunky, táto diéta je zdravá.

Podstata pohánkovej diéty

Je to jednoduché: vezmite si pohár pohánky a zalejte cez noc dvoma pohármi vriacej vody. Misku s pohánkou prikryjeme pokrievkou a zabalíme do utierky, aby teplo odchádzalo čo najpomalšie. Čím ľahšia je pohánka, tým užitočnejšia je strava. Tí najodvážnejší si môžu kúpiť namiesto vyprážanej pohánkovej kaše, nie vyprážaných zŕn, jemne nazelenalý odtieň. Dôležité je pohánku radšej napariť ako uvariť, pretože pri varení sa škrob, ktorý sa dlho trávi, mení na rýchlo stráviteľnú glukózu.

Ráno môžete jesť dusenú kašu, koľko chcete, alebo skôr, koľko môžete. Nie je možné pridávať soľ a pridávať akékoľvek iné korenie, rovnako ako vkladať maslo do kaše. Jediné, čo je povolené, je liter nízkotučného kefíru denne. Podmienka pridania kefíru do stravy je nasledovná: pohánka a kefír musia byť od seba oddelené časovým intervalom hodiny. Ak je to úplne neznesiteľné, môžete zjesť jedno nízkokalorické ovocie denne, môže to byť jablko alebo pomaranč. Počas dňa môžete jesť pohánku kedykoľvek chcete. Ale len do šiestej večer, potom treba prejsť na vodu.

Najlepšie je piť zelený čaj bez cukru - 2-3 šálky denne, zelený čaj v nadmernom množstve prestáva byť užitočný. Ráno môžete vypiť šálku slabej prírodnej kávy. A samozrejme by ste mali piť vodu, aspoň dva litre denne. Voda pomôže telu rýchlo odstrániť toxíny z tela, ktoré vznikajú v dôsledku očisty. Nedostatok vody môže vyvolať intoxikáciu, preto je na začiatku obzvlášť dôležité piť. Pre optimálnu funkciu čriev vypite ráno nalačno pohár teplej vody, po 40-50 minútach môžete jesť.

Maximálna doba diéty je 7-10 dní, o mesiac môžete opakovať.

Kompatibilita stravy s inými potravinami

Hlavným problémom tejto diéty je nedostatok soli a najmenšie množstvo cukrov, iba tých, ktoré obsahuje samotná pohánka. Keď soľ a cukor dlho nevstupujú do tela, môžete cítiť slabosť, nevoľnosť, závraty. Ak je to pre vás psychicky a fyzicky ťažké vydržať, potom môžete do pohánkovej stravy pridať ďalšie prísady.

Sušené ovocie. Sušené ovocie dobre dopĺňa pohánku a pomáha pri chudnutí. Patria sem hrozienka, sušené marhule, sušené jablká a hrušky, datle a sušené slivky. Jedzte niekoľko bobúľ denne (hrsť hrozienok, 4-5 datlí alebo sušených sliviek, 7-8 kusov sušených marhúľ). Pokúste sa dodržať aspoň pol hodiny medzi konzumáciou kaše a sušeného ovocia. Bobule žujte dlho a opatrne, znížite tým pocit hladu.

Šťavy. Cieľom je piť medzi jedlami ovocné a zeleninové šťavy. Prvý pohár vypite pol hodiny po raňajkách, druhý po 2 hodinách, potom pol hodiny po obede a pol hodiny pred večerou, posledný pohár môžete vypiť hodinu pred spaním. Šťavy by mali byť čerstvo vylisované, zakaždým iná šťava alebo ich zmes. Užitočná pomarančová a najmä grapefruitová šťava. Šťavy z kapusty, repy a zeleru je možné zmiešať s jablkovými, hruškovými alebo mrkvovými šťavami. Šťavy dodajú vášmu telu chýbajúce vitamíny a vášmu mozgu glukózu a fruktózu, dodajú vám energiu a pomôžu znížiť stres organizmu zo stravy.

Med. Pohánková diéta predpokladá absenciu cukru. Nepríjemným dôsledkom tejto skutočnosti môže byť zníženie duševnej aktivity, keďže glukóza je potravou pre mozog. Okrem toho môžete pociťovať slabosť, nevoľnosť, závraty. Ak je to bez sladkostí neznesiteľné, môžete k pohánke pridať medový nápoj. Za týmto účelom pridajte lyžičku medu do pohára vody. Môžete piť nie viac ako dva poháre denne. Ak sa rozhodnete začať ráno nápojom a vypiť ho na lačný žalúdok, môžete začať jesť až po 3-4 hodinách. Neodporúča sa piť medový nápoj neskôr ako 4 hodiny pred spaním.

Vplyv pohánkovej stravy na telo

Pohánka je považovaná za jednu z najzdravších obilnín. Je bohatý na vitamíny skupiny B, ako aj vitamíny PP a P. Obsahuje vysoké percento železa, fosforu, jódu a vápnika. Proteín obsiahnutý v pohánke je podobnými vlastnosťami ako bielkovina obsiahnutá v mäse a obsahuje veľké množstvo aminokyselín. Pohánka upravuje činnosť čriev a pečene, spevňuje steny ciev, znižuje cholesterol, posilňuje vlasy a nechty, zlepšuje stav pokožky. Pohánková diéta vás teda nielen zbaví nadbytočných kilogramov, ale priaznivo pôsobí na celé telo. Lekári ho odporúčajú ľuďom náchylným na alergie.

Ale ako každá mono-diéta, pohánka má aj svoje mínus - absenciu soli a cukru v strave. Nedostatok soli môže viesť k bolestiam hlavy, poklesu krvného tlaku a slabosti. Nedostatok cukru je nedostatok glukózy. Zatiaľ čo glukóza je potravou pre mozog a jej nedostatok sa prejaví roztržitosťou, zníženou duševnou aktivitou, poklesom koncentrácie a poruchou pamäti. Môže vás navštíviť veľmi silná túžba zjesť kúsok sladkého. V takejto situácii sa môžete pokúsiť zaviesť med do stravy, ako je opísané vyššie.

Vypadnutie zo stravy

Diéta nie je krátkodobý jav, je to spôsob života. Aby ste stratené kilogramy nenabrali späť, mali by ste aj v budúcnosti pokračovať v dodržiavaní zdravej výživy. Ihneď po pohánkovej diéte zavádzajte ďalšie potraviny do jedálnička postupne. Po odvykaní od soli sa z vás určite stane oveľa menej slané jedlo. Celkové množstvo jedla, ktoré môžete naraz zjesť, sa zníži, keď sa žalúdok mierne stiahne. Na druhý deň ráno po diéte zjedzte vajíčko alebo tvaroh s čajom. Niekoľko týždňov po diéte neprekračujte normu 1500 kcal za deň. Jedzte viac zeleniny a ovocia, vyhýbajte sa škrobovým, mastným a sladkým. Jedzte malé jedlá.

Výsledky diéty

Pre nedostatok soli v strave schudnete v prvých dvoch dňoch jeden až dva kilogramy. Zvyšné kilogramy odídu prečistením tela od toxínov a odbúravaním telesného tuku. V priemere to bude trvať päť až sedem kilogramov. No keďže časť kilogramu odíde kvôli vode a toxínom, snažte sa nejesť veľa soli, ktorá zadržiava vodu v tele, po opustení diéty navyše jesť viac potravín bohatých na vlákninu, nedovolia telo na strusku.

Kontraindikácie

  1. Diéta je kontraindikovaná u pacientov s diabetes mellitus
  2. Neodporúča sa ho dodržiavať ľuďom s rôznymi zápalovými procesmi v tele, najmä v gastrointestinálnom trakte.
  3. Môže vyvolať gastritídu v dôsledku kyslého prostredia kefíru.
  4. Diéta je kontraindikovaná pre ľudí trpiacich hypotenziou.
  5. Zakázané pre tehotné a dojčiace ženy.

Recenzie na pohánkovú diétu

Vo všeobecnosti sú pozitívne recenzie o pohánkovej diéte oveľa negatívnejšie. Vo väčšine prípadov sa ľuďom pri chudnutí podarí schudnúť 5-7 kilogramov za týždeň. Pre tých, ktorí sa venujú športu súčasne, strata hmotnosti v niektorých prípadoch dosahuje 10 kg. Ale je aj dosť takých, ktorí schudli len 2-3 kg, tieto kilogramy sa pravdepodobne vrátia kvôli vode. Väčšina tých, ktorí schudli, naznačuje zlepšenie stavu pokožky, akné mizne, nechty a vlasy sú pevnejšie.

Pamätajte, že akákoľvek diéta je pre telo stresujúca. Oveľa užitočnejšie je spočiatku si osvojiť zdravý stravovací návyk. Pred začatím diéty sa uistite, že ste zdraví, poraďte sa so svojím lekárom. Morálne sa pripraviť. A začnite držať diétu a aktualizovať svoj šatník.